Żyrardów i okolice w okresie wojny i okupacji 1939 – 1945. wrzesień - grudzień 2009.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie otwarta została wystawa pt. „Żyrardów i okolice w okresie wojny i okupacji 1939 – 1945”. Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Urząd Marszałkowski jest również współorganizatorem tej ekspozycji. Na wystawie pokazaliśmy pamiątki związane z kampanią wrześniową i mnóstwo unikatowych zdjęć z okresu wojny i okupacji ukazujących Żyrardów i okolice.

70.  rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, to ważna data dla wszystkich, którzy chcą pamiętać tamte wydarzenia. Druga wojna światowa miała charakter totalny, pochłonęła miliony ofiar i na zawsze zmieniła oblicze świata. Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się agresji Niemiec hitlerowskich. Żołnierze polscy, walczący we wrześniu 1939 roku, pomimo przytłaczającej przewagi wroga wykazali się ogromną odwagą i determinacją. Wielu z nich po złożeniu broni zaangażowało się w walkę konspiracyjną. Polacy z euforią przyjęli wiadomość o wypowiedzeniu przez naszych sojuszników; Anglię i Francję, wojny Niemcom. Nikt nie spodziewał się, że koszmar wojny i okupacji będzie trwał sześć długich lat.
Wystawa pt. „Żyrardów i okolice w okresie wojny i okupacji 1939 – 1945”, przygotowana przez  Muzeum  Mazowsza  Zachodniego  w  Żyrardowie,  to  subiektywna  prezentacja  historii mieszkańców  miasta
i okolicznych  gmin.  Pamięć  o  ofiarnej  walce  i  wydarzeniach  tamtych  dni, to nie tylko powinność dzieci i wnuków ale zaszczytny obowiązek następnych pokoleń.

Bogusław Nietrzebka

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie