Zapraszamy po prezenty do Muzeum

Jesteś miłośnikiem historii, kultury i tradycji Żyrardowa, a może szukasz ciekawego prezentu dla rodziny lub znajomych. Jeżeli tak, to zapraszamy do Muzeum, gdzie można zakupić w atrakcyjnych cenach pamiątki i publikacje związane z naszą małą ojczyzną i jej dziedzictwem kulturowym. Poniżej prezentujemy te najciekawsze:

1.   Vademecum Żyrardowa - Cena 25 zł 20 zł (cena promocyjna do końca roku)

Na stu stronach zaprezentowane są dzieje Żyrardowa, od momentu powstania, aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tekst historyczny uzupełniony został bardzo ciekawymi zdjęciami, duża część z nich publikowana jest po raz pierwszy.

2.   Paweł Hulka-Laskowski Audiobook Mój Żyrardów - Cena 19 zł

Jedno z najważniejszych dzieł pisarza pokazujące kulturę robotniczą XIX-wiecznego miasta przemysłowego. Paweł Hulka-Laskowski barwnie opisał mieszkańców robotniczego miasta, ich ciężkie życie, robotnicze zwyczaje, przesądy i legendy związane z historią Żyrardowa.  Czyta Jarosław Gajewski. 

3.   Puzzle „Panorama Żyrardowa z 1899 r.”- Cena 40 zł

1000 puzzli, wymiary po ułożeniu: ok. 100x35 cm.

4.   Gra edukacyjna „Spacer po Żyrardowie”- Cena 30 zł.

88 kart, 28 żetonów, instrukcja. Zwiedzaj i odkrywaj Żyrardów. Dzięki informacjom zawartym na kartach dowiesz się najważniejszych informacji o Żyrardowie, jego historii, tradycji i postaciach go tworzących.

5.   Barbara Michejda-Pinno „Dom Państwa Markwartów. Ślad życia w dawnym Żyrardowie.” - Cena 10 zł

Treść katalogu oddaje atmosferę domu Markwartów, przedstawia jego mieszkańców, ich codzienne życie w robotniczym mieście i przedmioty ich otaczające. Dzięki wspomnieniom wnuczki, jej opowieści o rodzinie Markwartów przeniesiemy się w magiczny świat dziewiętnastowiecznego Żyrardowa.

6.   Justyna Żak „Żyrardów Pawła Hulki-Laskowskiego”- Cena 7 zł

Katalog ukazuje Żyrardów, miasto robotnicze, powstałe na potrzeby Fabryki Wyrobów Lnianych, oczyma Pawła Hulki-Laskowskiego. Historyczne zdjęcia starego Żyrardowa wzbogacone są przez narracje pisarza, który wspomina swoje miasto, pracę w fabryce i życie codzienne.

7.   Barbara Rzeczycka, Marcin Olborski „Zniszczenie i odbudowa. Zakłady żyrardowskie 1915-1923.” - Cena 8 zł.

Katalog to zbiór fotografii pokazujących ogrom zniszczeń jakich dokonało wycofujące się wojsko rosyjskie w czasie I wojny św., wysadzając główne budynki zakładów żyrardowskich w powietrze.  Zdjęciom towarzyszą wspomnienia naocznych świadków tych wydarzeń, m.in. Pawła Hulki-Laskowskiego.

 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa