Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


  

  Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodnieg w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają na powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cykl wydarzeń rozpocznie wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji”, który odbędzie się 1 marca o godzinie 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie. W trakcie spotkania dyrektor Muzeum opowie o  „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji”.

    W tym roku  pomyśleliśmy  także o najmłodszych mieszkańcach powiatu żyrardowskiego. Od kilku tygodni dzieci w wieku od 4 do 10 lat mogą składać do Muzeum prace plastyczne w konkursie „Kocham Cię, Polsko”. Na laureatów czekają niezwykle atrakcyjne nagrody. Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się internetowy konkurs „W sieci wiedzy. Co wiemy o Niezłomnych”. Warto śledzić fanpage Muzeum Mazowsza Zachodniego, bowiem wysiłek uczestników będzie sowicie wynagrodzony. Dla najbogatszych wiedzą, najszybszych i najsprytniejszych ufundowane są wydawnictwa książkowe i albumowe.

   Po raz kolejny gościem w Muzeum Mazowsza Zachodniego będzie Leszek Żebrowski, który  9 marca o godzinie 18:00 wygłosi prelekcję o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym po 1944 roku, zaś 10 marca zapraszamy na wykład  Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Wyklęci” i autora książki pt. „Wilczęta, rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych”.W trakcie spotkania będą Państwo mieli możliwość zapoznania się z losami rodzin Żołnierzy Wyklętych  w czasach PRL-u.

   Dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli zostały przygotowane specjalne lekcje historyczne, które poprowadzą pracownicy Muzeum. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Patronat nad powiatowymi obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych objął poseł Maciej Małecki. 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa