Prezentacja obrazu Józefa Rapackiego „Lato” z 1903 roku.

Dnia 27 października br. odbyła się uroczysta prezentacja obrazu Józefa Rapackiego" Lato" z 1903 r. Obraz został zakupiony na przełomie września i października przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie od osoby prywatnej dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w ubiegłym roku złożyło wniosek w ramach programu ministerialnego Kolekcje/ priorytet kolekcje muzealne i dołożyło wszelkich starań by powiększyć największą w Polsce kolekcję prac Józefa Rapackiego. Uroczystej prezentacji obrazu towarzyszyła prelekcja kustosz Justyny Żak, dotycząca zakupionego dzieła i twórczości artysty. Spotkanie zostało zorganizowane nieodpłatnie i miało charakter otwarty. Praca prezentująca krajobraz mazowiecki doskonale wpisuje się w główny nurt twórczości malarza. Wyeksponowany pośród innych obrazów znajdujących się na galerii w Muzeum, krajobraz namalowany przez znakomitego polskiego realistę w pobliskiej Olszance stanowi  doskonałe uzupełnienie muzealnej kolekcji poświęconej artyście.

Obraz „Lato” z 1903 roku obecnie można podziwiać na jedynej w kraju stałej Galerii Prac Józefa Rapackiego.