Otwarcie wystawy "Bursztyn bałtycki i żywice świata" Zapraszamy 2 grudnia o godz. 17.00 na wernisaż wystawy "Bursztyn bałtycki i żywice świata". Wystawa zorganizowana została ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Patronatem honorowym ekspozycję objął Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego.
Powszechnie bursztyn kojarzony jest z Bałtykiem. Jest żółty, przezroczysty i służy do wyrobu ozdób. Elektryzuje się ujemnie, wydziela charakterystyczny zapach w trakcie spalania, zawiera inkluzje. Prezentowana wystawa wiedzę tę znacznie poszerza. W kolejnych gablotach zwiedzający zapozna się z pochodzeniem bursztynu, jego występowaniem, innymi żywicami kopalnymi, technikami obróbki i wykorzystaniem surowca od czasów przedhistorycznych do współczesności.
Bursztyn od tysiącleci używany był m. in. do wyrobu ozdób. Techniki obróbki zmieniały się w miarę rozwoju technologii, od najprostszych (szlifowanie, wiercenie) do bardzo wyrafinowanych łącznie z obróbką termiczną i ciśnieniową. Bursztynu używano nie tylko jako surowca jubilerskiego, ale znajdował zastosowanie w kosmetyce i medycynie, zwłaszcza ludowej. Do dzisiaj zresztą leczenie preparatami sporządzonymi na bazie bursztynu ma zwolenników.
|